Депутати забрали “військовий” ПДФО з місцевих бюджетів
Верховна Рада у вівторок, 8 листопада, ухвалила у другому читанні та цілому законопроєкт №10037 про вилучення місцевих бюджетів надходжень від податку на доходи фізичних осіб, одержані військовослужбовцями, поліцією й особами рядового і начальницького складу. Про це повідомили депутати з зали засідань.
"Парламент схвалив законопроєкт 10037 в цілому! Військовий ПДФО врешті спрямується на нашу армію", – написав, наприклад, голова податкового комітету Данило Гетманцев у Telegram.
Податок на доходи фізичних осіб з основною ставкою 18% – головне джерело доходів місцевих бюджетів. Через повномасштабне вторгнення Росії у 2022-2023 роках в Україні зросла кількість військовослужбовців та їхні зарплати, що автоматично призвело до збільшення бюджетів громад, де розташовані військові частини.
У вересні 2023 року Кабінет міністрів запропонував тимчасово вилучити "військовий" ПДФО з місцевих бюджетів та передати його до державного бюджету. За оцінкою уряду, це мало дати 120 млрд грн на закупівлю дронів і виробництво зброї.
Під час розгляду в парламенті первинна пропозиція Кабінету міністрів була дещо змінена.
З 1 жовтня до 31 грудня 2023 року включно половина надходжень від "військового" ПДФО повинна була йти на дрони (13 млрд грн), половина – на закупівлю артилерійських систем (13 млрд грн).
З 1 січня 2024 року до кінця воєнного стану пропорція зміниться:
45% – на дрони (приблизно 43 млрд грн у 2024 році);
45% – на розгортання виробництва боєприпасів і зброї (43 млрд грн);
10% – військовим частинам пропорційно до сплаченого ПДФО (10 млрд грн), але через державний бюджет, а не через місцеві.
Для компенсації можливих втрат доходів у наступному році передбачено спрямувати на місцевий рівень базову дотацію (21,1 млрд гривень), додаткову дотацію (33,4 млрд гривень), залишити у розпорядженні органів місцевого самоврядування реверсну дотацію (14,1 млрд гривень) і додатково перераховати в регіони 4% ПДФО (12,3 млрд гривень) для сталого проходження опалювального сезону.
Цей же законопроєкт передбачає формування нульового Дорожного фонду в 2024 році, всі гроші, які в мирний час призначались на ремонт доріг, підуть напрямку до загального фонду держбюджету.
"Ціна питання в цьому і наступному році для загального Бюджету від законопроєкту №10037 становить 214,7 млрд грн", – вказав Ярослав Железняк з Голосу.