Ukrainian Time

Готується до вторгнення Росії? Politico дізналося про важливий план Литви щодо Сувалкського коридору


Готується до вторгнення Росії? Politico дізналося про важливий план Литви щодо Сувалкського коридору
19 Квітня
12:24 2025

Литва має намір модернізувати і зміцнити другий маршрут через Сувалкський коридор. Він вважається одним із найімовірніших районів для можливого нападу РФ на ЄС і НАТО.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Politico.

"Ці дороги мають вирішальне значення для нас з погляду безпеки та оборони. Вони завжди були частиною нашого військово-цивільного планування як ключові наземні маршрути для підтримки союзників під час кризи", – сказав заступник міністра оборони Литви Томас Годляускас у телефонному інтерв'ю виданню.

Що являє собою Сувалкський коридор

Сувалкський коридор – це малонаселена ділянка лісової рівнини завширшки 100 км, що з'єднує Польщу і Литву і межує з союзником Кремля Білоруссю і Калінінградським ексклавом Росії. Її вважають однією з найуразливіших точок НАТО, слугуючи життєво важливим сухопутним коридором, що зв'язує країни Балтії з іншою частиною альянсу.

Наразі через Литву проходять дві основні дороги: одна з них йде з Каунаса в Литві до Варшави і є частиною військового коридору Via Baltica, а інша – це звичайний маршрут між литовською столицею Вільнюсом і польським містом Августов.

Наразі Литва спільно з Польщею вживає заходів щодо розширення своєї військової інфраструктури за межі Via Baltica, яка є основним маршрутом перекидання підкріплень союзників до країни, шляхом модернізації дороги Вільнюс – Августов до стандартів подвійного призначення для цивільних і військових потреб.

Via Baltica і лінія Rail Baltica – проєкт із будівництва високошвидкісного залізничного сполучення з Прибалтики до Польщі – наразі служать основними каналами для військової мобільності.

Що включає в себе план Литви?

Мета полягає в тому, щоб поліпшити потік товарів, полегшити переміщення військ і підтримати потенційну евакуацію цивільного населення в разі війни.

"Це просто ще один варіант забезпечення кращої логістики у важкі часи", – сказав Годляускас.

Ці зусилля є частиною більш широкого європейського прагнення інвестувати в інфраструктуру подвійного призначення – проєкти, покликані задовольняти як цивільні, так і військові потреби. Такі країни, як Іспанія, Бельгія та Словаччина, проводять аналогічні модернізації.

Комісар ЄС з оборони Андрюс Кубілюс заявив, що ЄС необхідно буде витратити не менше 70 млрд євро на термінову адаптацію своїх залізничних, автомобільних, морських і повітряних коридорів.

Крім підвищення мобільності, проєкт "Сувалки" може також передбачати нові заходи щодо забезпечення безпеки кордонів.

"Особливо в районі Сувалок ведуться розмови про нові заходи захисту вздовж кордонів з Калінінградом і Білоруссю", – сказав Годляускас, згадавши дискусії про розміщення елементів протидії мобільності поблизу кордонів або на них, таких як контрольно-пропускні пункти на дорогах і системи блокування, такі як цементні загородження.

Не тільки захист уздовж кордонів РФ і Білорусі

Годляускас також заявив, що забезпечення свободи пересування військ і товарів двома дорогами є пріоритетом, і додав, що подібні операції з охорони кордону, імовірно, будуть уважно відстежуватися Росією як "чутлива і життєво важлива" інформація.

Він також додав, що заходи безпеки виходять за рамки фізичної сфери.

"Ми обговорюємо, як боротися з підміною і глушінням GPS з боку Росії, що вже впливає на нашу цивільну авіацію і навігаційні системи", – додав він.

Повний обсяг проєкту передбачає реконструкцію 113 км доріг і оновлення восьми мостів. Заступник міністра транспорту Литви Родерікас Жіобакас нещодавно повідомив виданню, що роботи, як очікується, будуть завершені до 2028 року.

Годляускас був більш обережний з термінами. "З багатонаціональними проектами все може зайняти більше часу. Але ми сподіваємося, що геополітична ситуація, наші інтереси і можливості Польщі дадуть нам змогу вкластися в ці терміни", – сказав він.

Литва хоче отримати фінансування від ЄС і залучити Польщу

Литва сподівається отримати фінансування ЄС для цього проєкту.

"Ми лобіюватимемо ЄС – разом із Польщею, Естонією та Латвією – щоб гарантувати, що ці проєкти були пріоритетними в наступному багаторічному бюджеті блоку", – сказав Годляускас.

Хоча проєкт дороги відповідає цілям військової мобільності ЄС і НАТО, офіційно він не є частиною програм жодної з цих організацій, а натомість фінансується як двостороння ініціатива між польськими та литовськими міністерствами транспорту і оборони.

"Ми будемо інвестувати в ділянку до кордону з Литвою і просимо Польщу модернізувати свій бік Серпневої дороги, щоб вона відповідала стандартам військової мобільності", – сказав Годляускас.

Загроза вторгнення РФ у НАТО через Сувалкський коридор

За оцінкою Politico, у разі конфлікту з НАТО Сувалкський коридор – стратегічна ділянка між Білоруссю і Калінінградом – може стати першою метою Кремля.

Раніше The Times повідомляло, що Росія теоретично здатна захопити цей коридор і відрізати країни Балтії від союзників усього за дві години.

Нагадаємо, у березні минулого року очільник білоруського режиму Олександр Лукашенко в розмові згадав Сувалкський коридор і кинув звинувачення в бік Варшави та Вільнюса.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Наші Соцмережі