Чому в Румунії скасували результати виборів президента і що буде далі
Маніпуляції в ТікТок та зовнішнє втручання у вибори стали причинами того, що Конституційний суд скасував результати першого туру президентських виборів у Румунії. Але є й суто політичні розрахунки.
Про те, як саме здобув свою перемогу у першому турі ультраправий популіст Келін Джорджеску та коли тепер відбудуться вибори в Румунії – читайте в матеріалі РБК-Україна.
Вже в цю неділю, 8 грудня, в Румунії мав відбутися другий тур виборів президента. На окремих закордонних дільницях голосування вже розпочалось.
Але в справу втрутився Конституційний суд країни, який 6 грудня несподівано скасував результати першого туру виборів, де шокуючу перемогу здобув ультраправий проросійський популіст Келін Джорджеску. Його конкуренткою мала стати проєвропейська опозиціонерка Елена Ласконі, яка зайняла друге місце.
Прикметно, що ще 2 грудня той же Конституційний суд підтвердив результати першого туру виборів. Однак за кілька днів анулював своє ж рішення.
Як Джорджеску виграв за рахунок ТікТок
Причина такого несподіваного рішення – справжня снігова куля інформації про те, яким чином Джорджеску здобув свою перемогу.
Протягом цього тижня суд отримав документи, розсекречені Вищою радою оборони Румунії, згідно з якими кампанія Джорджеску була результатом маніпуляцій, які організовані з-за кордону.
Звіт Служби інформації Румунії містить дані про агресивну рекламну кампанію, проведену в обхід виборчого законодавства країни. Головним майданчиком для агітації Джорджеску став ТікТок. Як з'ясувало розслідування, ТікТок не позначив його профіль як політичного кандидата, на відміну від конкурентів, тож алгоритми соцмережі збільшували охоплення його відео. Крім того, як з'ясували румунські медіа, координація розсилки ТікТок-роликів, написання постів та коментарів у соцмережах, організовано здійснювалось через Telegram.
ТікТок-маніпуляції Джорджеску, як і сам факт успіху на виборах ультраправого популіста, викликали неабияке занепокоєння і на європейському рівні, представники соцмережі були змушені виправдовуватись на спеціальних слуханнях у Європарламенті.
Окрім того, Служба інформації Румунії у своєму звіті вказала, що країна стала "мішенню для російських гібридних дій, включно з кібератаками, витоками розвідувальної інформації та саботажем".
Дійсно, вже після перемоги в першому турі Джорджеску зробив низку заяв чітко антиукраїнської спрямованості – наприклад, пообіцяв у разі перемоги припинити допомогу Україні та експорт українського зерна через румунські порти.
Політична причина скасування результатів
Але не можна виключати, що у своєму рішення Конституційний суд Румунії керувався не лише даними про ТікТок-маніпуляції та зовнішнє втручання, а й політичною логікою.
"На мою думку, причиною є незадовільність соціології. Минулого тижня це вже прослідковувалося. І сьогоднішня соціологія, яка вранці з'явилася в медіа, демонструвала, що Джорджеску має непогані шанси перемогти Ласконі. І це могло слугувати справжньою причиною. Далі питання було знайти привід, щоб формально скасувати перший тур", – сказав РБК-Україна політичний аналітик, керуючий партнер PGR Consulting Group LLC Руслан Рохов.
Так, згідно з опитуванням "Atlas Intel", 47% румунів збирались проголосувати за Джорджеску і 43% – за його конкурентку Ласконі. Інші соцопитування, проведені останніми днями, давали ультраправому популісту навіть ще більше перевагу.
На думку Рохова, існує суттєва недооцінка рівня консервативності румунського суспільства, а саме того, що значна частина виборців, навіть проєвропейських поглядів, не проголосувала би за Ласконі лише тому, що вона є жінкою, що могло суттєво вплинути на загальну явку.
Що буде з виборами далі
У своєму рішенні Конституційний суд зобов'язав уряд встановити нову дату першого туру виборів – тож виборчий процес стартуватиме із самого початку, з реєстрації кандидатів. За румунським законодавством, голосування може відбутись вже 22 грудня, що ще збільшує градус напруги.
Як зазначив у розмові з РБК-Україна Руслан Рохов, для Джорджеску не має бути проблемою знову вийти у другий тур. Однак щодо іншого кандидата можливі зміни.
"Я думаю, що це буде скоординована стратегія класичних партій щодо висування якогось кандидата, можливо єдиного кандидата для того, щоб зайшов у другий тур той кандидат, який гарантовано переможе Джорджеску," – сказав експерт. За його словами, виборці ультраправого кандидата вже визначились зі своїм фаворитом, побачили, що їх багато і можуть проголосувати за нього знову. На результат виборів впливатиме і те, як далі працюватиме "сітка Джорджеску", які меседжі він використовуватиме, як загалом буде розіграна тема скасування першого туру виборів.
Сам праворадикал ще не коментував рішення суду, а його опонентка Ласконі різко його засудила, заявивши, що "румунська держава розтоптала демократію". Її розпач зрозумілий – друге місце вона здобула теж значною мірою неочікувано, обігнавши переслідувача на лічені тисячі голосів.
В першому турі одним із факторів успіху Джорджеску, очевидно, стало те, що продемократичні кандидати завзято атакували один одного. Але після "перезапуску" виборів є сподівання на те, що вони не повторять цієї помилки. Адже 1 грудня в Румунії відбулись ще й парламентські вибори, за підсумками яких проєвропейські партії вже домовились про створення коаліції.
При написанні матеріалу використовувались повідомлення румунських медіа digi24.ro, news.ro, g4media.ro, коментар політичного аналітика, керуючого партнера PGR Consulting Group LLC Руслана Рохова.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.