Яким буде курс долара у найближчі два роки – прогноз S&P
Міжнародне рейтингове агентство S&P очікує, що курс долара до кінця 2024 року зросте до 41,02 грн/долар, а до кінця наступного – до 43,89 грн/долар. Про це йдеться у S&P Global Ratings.
Проте, згідно з базовим сценарієм агентство, уряд України та НБУ збережуть свій адміністративний потенціал навіть перед серйозними військовими загрозами.
За прогнозом, економічне зростання України продовжиться у 2024 році завдяки розширенню внутрішнього попиту та подальшому відновленню морського експорту, проте воно знизиться до 3,9% із приблизно 5,5% минулого року через ефект високої бази, створеного сильним сільськогосподарським сезоном.
"За відсутності значної ескалації війни ми прогнозуємо, що економіка України зросте в середньому приблизно на 4-5% у середньостроковій перспективі, але відновлення до довоєнного рівня малоймовірне в найближчому майбутньому", – йдеться у повідомленні.
Війна
S&P зазначає, що війни з Росією продовжують формувати макроекономічні перспективи України.
"Неясно, як може розвиватися війна, але ми вважаємо, що військовий глухий кут без будь-яких серйозних змін на лінії фронту залишається найбільш ймовірним сценарієм, оскільки обидві сторони миряться із затяжною війною. Перспективи будь-якого мирного плану, досягнутого шляхом переговорів, здаються малоймовірними. результаті ми припускаємо, що активна фаза війни триватиме до кінця цього року, а, найімовірніше, і далі", – йдеться у повідомленні.
Агентство зазначає, що російські війська окупували близько 15% території України, на які припадає близько 8-9% її довоєнного ВВП, 14% промислового та 10% сільськогосподарського виробництва. Майже третину населення України було переміщено, а близько 15% залишили країну і тепер є біженцями, які проживають переважно у ЄС.
Зниження рейтингу
Агентство S&P Global Ratings також знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг України до CC з CCC, прогноз – негативний.
"Ми очікуємо, що український уряд розпочне офіційні переговори щодо реструктуризації боргу з приватними кредиторами в короткостроковій перспективі і завершить цей процес до середини поточного року. Ми вважаємо практично безперечним, що Україна оголосить дефолт за своїми зовнішніми комерційними зобов'язаннями", – йдеться у повідомленні.
Агентство, швидше за все, знизить рейтинг до SD (вибірковий дефолт) під час реструктуризації.
У повідомленні також йдеться, що група кредиторів України вже продовжила відстрочку платежів за офіційним двостороннім боргом до закінчення програми МВФ 2027 року, проте їхня участь у додатковій реструктуризації боргу можлива за згодою приватних зовнішніх кредиторів на не менш сприятливу реструктуризацію боргу.
З цією метою уряд планує домогтися полегшення тягаря за єврооблігаціями до закінчення терміну дії наявного мораторію на виплати за ними у серпні цього року.